Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čchi-kung

1. 3. 2010

Čchi-kung je staré čínské cvičení pěstování zdraví, při jeho pravidelném praktikování velmi dobře ovlivňuje nejen zdravotní stav, ale i psychickou kondici. V překladu slovo čchi-kung znamená „pěstování, práci s energií čchi“. Toto cvičení je více než 3000 let staré, tyto dlouhodobé zkušenosti, umožňují toto cvičení využívat i jako léčebnou metodu. Základními předpoklady pro jeho praktikování je mnoho ale jeho podstatu lze shrnout do tří zásad:
- zklidnění mysli,
- uvolnění
- následování přirozenosti.

Čchi-kungové cviky nás učí jak v sobě najít a probudit přirozenou léčebnou schopnost našeho těla.
Jako samostatná léčebná metoda je čchi-kung součástí tradiční čínské medicíny.

Čchi-kung léčebný
spojuje správné dýchání s harmonickými pohyby k dosažení přirozené rovnováhy mysli, těla a ducha. Šetrně odstraňuje blokády vzniklé dnešním způsobem života a znovu navozuje plynulý tok vitální energieč chi. V léčebném čchi-kungu volíme cvičení dle individuálních problémů a momentálního rozpoložení (například cvičení na játra, slezinu, pohybový aparát atd, při nedostatku yuan čchi atd).
     

Čchi-kung Wuxing – orgánová sestava pěti zvířat.

Toto cvičení se skládá z pěti cviků, které tvoří komplexní sestavu zaměřenou na pět orgánů. Každý z cviků je zastoupen určitým zvířetem (drak, tygr, leopard, had, jeřáb) a svou podstatou je propojen s daným orgánem. Podle teorie čínské medicíny cvičení vychází z principu wuxing (pět hybatelů, prvků). Tento komplex cviků zlepšuje psychickou a fyzickou adaptabilitu a je základním kamenem pro budování vnitřní i fyzické síly.
Drak – voda – ledviny, tygr – kov – plíce, leopard – dřevo – játra, had – země – slezina, jeřáb – oheň – srdce).
Této cvičení vyučuji dle tradice Wudangské školy San Feng PaiWudang. V předání od Ing. arch. Otakara Chocholy a sifu (mistra)
Yuena
z Wudangských hor.

Terapie čchi-kungem

Čchi-kungové cvičení může být použito jako samostatná terapie a léčba. Tuto metodu léčby je možno provádět jako doplněk nebo podpůrný prostředek dalších metod jako jsou akupunktrua, baňkování, fytoterapie. 

Individuální přístup při čchi-kungové terapií je specifický ve vztahu terapeut - pacient. Terapeut dle diagnozi určí příslušné cvičení, které pacienta naučí a doporučí mu kdy, jak často a po jakou dobu je nejlépe cvičení provádět. Pro čchi-kungová cvičení je specifická vnitřní práce, která bývá kamenem úrazu u většiny cvičenců a pacientů, proto je důležité mít zkušeného terapeuta.

Cvičení čchi-kung velmi úzce souvisí s celkovým životním stylem a pohledem na svět. Celý proces výuky a léčby čchi-kungu ale do nás nevyžaduje mnoho změn a ani neříká jak se máme chovat a co v životě měnit. Je důležité aby jsme vždy následovali sebe a svoji přirozenost. Cest ke spokojenému zdravému životu je mnoho ale pro každého platí něco jiného. Čchi-kung je jednou z cest k hodnotnějšímu životu.

http://www.mostkezdravi.cz/terapeuti/foto/d-tkadlcik-01.jpg