Rostliny pro začátečníky
V této kapitole si řekneme něco o vhodných druzích , které se jeví jako ideální a první rostliny pro pěstitele , který s touto zálibou začíná nebo zatím nemá žádné zkušenosti v tomto oboru. Existuje pár druhů které lze doporučit a o které se začínající pěstitel dokáže bez problémů postarat a tvarovat je. Tyto druhy se hodí také jako krásný dárek . Jestliže má příjemce zahradu nebo terasu a trochu se zajímá o zahradničení a přírodu tak se takovýmto dárkem nemůžete splést. Bonsai není jenom věc kterou někomu dáte dáváte mu tím i jakýsi závazek k této věci do budoucna je to živá věc ,která mu přinese radost a uvolnění v dalších letech při péči o ni.
Velkou a častou chybou všech, kteří z pěstováním a tvarováním stromků začínají je snaha zakoupit rostliny, které vyžadují zvláštní péči pro jejich pěstování a již pokročilejší znalosti z oboru. Toto si většinou začátečník v návalu euforie a nadšení pro věc neuvědomuje nebo spíš nechce připustit. Zvládnout péči o takovéto druhy opravdu vyžaduje hlubší znalosti a hlavně zkušenosti a velmi důležitým aspektem je vytvoření příznivých podmínek , tzn. prostoru ve kterém je rostlina pěstována. V dostupné literatuře, která je u nás k dostání jsou sice návody a postupy tvarování popsány ,ale praxe bývá vždy samozřejmě trochu odlišná a tak záleží na každém pěstiteli jak si s touto problematikou poradí a jak nabytou teorii uplatní v praxi. Neocenitelná v tomto případě bývá pomoc zkušeného kolegy, ale na druhou stranu není nad zkušenost vlastní a nad poučení z vlastních omylů . Všem, kteří s bonsajemi začínají doporučuji z vlastní zkušenosti dát pro začátek přednost našim dřevinám, které v mnoha případech snesou i hrubší zacházení. Já jsem časem zcela propadl nádheře a kráse našich domácích dřevin a v mé sbírce jsou převážně tyto druhy. Mezi moje nejoblíbenější (a asi nejsem sám) patří buk, dub, habr, lípa, javor babyka a modřín. Kam se na tyto nádherné stromy ,,hrabou" všechny japonské kultivary javorů a další speciality i když o jejich kouzlu a kráse není zajisté také pochyb . Opravdu ze zkušenosti doporučuji všem, kterým tato záliba učarovala , aby započali své první pokusy s tvarováním právě s těmito druhy. Už jenom proto, že třeba takovýto druh roste za Vaší zahrádkou na mezi a může být vhodným výchozím materiálem pro Vaše první pokusy.
Druhy které lze jednoznačně doporučit pro začínající pěstitele
-
Habr obecný(Carpinus betulus)
Krásný listnáč snadno a rychle obrůstá , rychle se větví ,snáší dobře i řez a zaštipování , rány se rychle zavalují, rychle zakořeňuje a je poměrně nenáročný na péči. Tento druh odpustí svému pěstiteli i nekteré hrubé a nevhodné zásahy . Pakliže je pěstován na záhonu nebo ve velké misce má poměrně velké roční přírustky do tlouštky. Z tohoto druhu lze poměrně velice rychle vypěstovat krásnou bonsai. -
Tilia cordata( lípa malolistá)
Náš národní strom , také velmi vhodný pro začátečníky, každý rok vyráží mnoho nových pupenů ze kterých lze vybírat budoucí kosterní větve,snáší velmi dobře řez a to i velmi radikální. Na každém řezu vyraší velké množství nových pupenů ,jednoduché zaštipování, velké přírustky do síly . Možno pěstovat i jako větší bonsai , působí velice autenticky a krásně. -
Larix deciidua( Modřín opadavý)
Zástupce jehličnanů, také velmi ideální stromek doporučovaný pro začátečníky. Tento druh lze i velice snadno získat v kterémkoli lese jako náletový malý semenáček ,opět velice rychlé přírostky snadné zaštipovaní i řez starší stromky jsou obsypány šišticemi což stromku dodává velkou věrohodnost , krásu a propůjčuje mu dojem stáří.
Dále se jako vhodné jeví např. také buk lesní (krásné bonsaje),javor babyka ,dub nebo jabloň lesní .Tyto druhy jsou však již trochu náročnější na zaštipování a řez a je nutné mít o nich trochu hlubší znalosti. Krásné bonsaje jsou z různých kultivarů borovic, ale jejich zaštipování je již poměrně náročné, proto by jsem je jako rostlinu pro začátečníka nedoporučil.
Pro začátečníka nebo jako dárek by jsem zcela nedoporučil pokojové bonsaje těšit se z krásy těchto druhů je většinou velice krátkodobá záležitost.V domácích podmínkách většina z nás není schopna rostlinám vytvořit podmínky pro jejich růst, rostliny poté strádají,dochází k opětovnému opadu listů a většina případů dříve či pozděli končí úhynem rostliny. Jestliže však o příjemci víte , že dokáže těmto bonsajím které jsou určeny do bytu vytvořit ideální podmínky (světlo,stálou teplotu,pravidelnou a přesnou zálivku) jsou i tyto druhy vhodným a krásným dárkem.
K této problematice vyšla knížka pana Jaroslava Pišla ,,BONSAI nejen v paneláku" kterou doporučuji vždy k této pokojové bonsaji přiložit, aby si ji pěstitel přečetl a udělal si sám obrázek u nárocích na pěstování.